DENGELİ(İDEAL, SAĞLIKLI, İYİ) BESLENME - Bir kez daha sağlık

DENGELİ(İDEAL, SAĞLIKLI, İYİ) BESLENME (Denemesi)-(İnternet Derlemesi)

Vücudumuzun bütün besinlerin içerdiği vitamin, mineral, protein vs. gıdalara ihtiyacı vardır. Esas olan bütün yiyecek çeşitlerinden az da olsa belli zaman dilimlerinde (günlük, haftalık gibi) alınmasıdır. Beslenmedeki yiyecek çeşidinin az olması ihtiyaç duyulan bazı protein, yağ, vitamin, mineral gibi gıdaların alınamamasına veya az alınmasına sebep olup bu da ilerleyen dönemlerde değişik sağlık sorunları doğurmaktadır.

Beslenmedeki temel yiyecekler : Et (kırmızı, beyaz), süt, yumurta, peynir, zeytin, yoğurt, bal ve balık olarak ifade edilebilir. Haftada 2-3 kere alınmalıdır. Canlılığın, hücre sisteminin temeli protein ve doğal yağlara dayanır. Bu yüzden proteinsiz ve doğal yağsız(süt ürünlerindeki yağlar, etteki yağ, tereyağ ve zeytin yağı) beslenme düşünülemez.

* Bunların yanında taze MEVSİMİNDE sebze ve meyve çeşitleri de günlük alınması gereken besinlerdir. Haftanın her günü en az bir sebze çeşidi(nohut, fasülye, mercimekvs.) sade veya etli yemeklerle alınabilir.
* Fındık, ceviz başta olmak üzere badem, fıstık, kestane gibi kuruyemişler de mutlaka düzenli tüketilmesi gereken besinlerdendir. Özellikle fındık ve ceviz hiç ihmal edilmemelidir.
* Reçel yerine doğal pekmez ve bal tercih edilmesi daha iyidir.
* Soğan, sarımsak, limon vücudun bağışıklık direncini artırır. Özellikle yeşil yapraklılardan yapılan salatalar her gün tüketilmelidir.
* Baharat çeşitlerinin de faydaları olduğu için yemek pişirmede lezzet unsuru da olmak üzere kullanılmalıdır.

* Beslenmedeki ideal olan, sebze ağırlıklı, ölçülü et yemekleri, bol yeşillikli, düzenli yeme ve aşırı yememektir.
* Ayrıca yağ(trans yağ, margarin, rafine yağ), tuz, şeker, un(beyaz, işlenmiş) gıdaları az alınmalı hatta mümkünse alınmamalıdır. Bütün hastalıklar karaciğer yağlanmasından kaynaklanır. Bu yiyecekler doğrudan karaciğerde depolandığı için sağlık açısından esas zararlı olan bunlardır.
Rafine beyaz şeker doğrudan kana karışarak aşırı insülin salgılanmasına sebep olur, aşırı yüksek kan şekerini düşürmek için. Sürekli yüksek insülin çeşitli hastalıklara sebep olur. O halde tatlı beyaz zehir olan rafine şekerden uzak durmalıdır. Pasta, kek gibi beyaz unlu ve beyaz şekerli tatlılardan vazgeçemiyorsak en azından hafta bir, iki gibi az sayıda ve az miktarda almaya çalışmalıdır.
* Kızartmalarda ölçülü olmak, mümkünse yapmamak gerekir. Suda pişirme, az yağlı(doğal olmayan yağlar) yemekler en sağlıklısıdır. Pişirme kısık ateşte uzun sürede yavaş yavaş yapılmalıdır.

* Kalp, damar, mide rahatsızlıklarında dikkat edilecek esas unsur az ama sık yemektir. İki öğün tıkabasa yemek yerine 4-5 öğün ama tam doymadan yemek gereklidir. Zaten bütün hastalıkların temelinde çok yemek, tıkabasa yemek, az çeşitli(tek tip) beslenme vardır.
* Günlük sade su tüketimi de önemlidir. Başka sıvılar tam olarak suyun yerini tutamaz. Kola türü içecekler ise hem şeker hem asit içerdiğinden sağlıklı değildir.
* Ayrıca yanık seviyesine varan pişirmeler, meyve ve sebzelerin dışındaki zirai ilaçların iyi yıkanmaması kansere yol açan temel unsurlardır.
* Hastalıkların diğer bir ortak sebebi de hareketsiz yaşamdır. İşi gereği günde fazla hareket edemeyenlerin yürüyüş, tenis, basket, futbol gibi spor faaliyetleri yapmaları(20-30 dk. kadar) faydalıdır. Ayrıca yatmadan birkaç saat önce veya gece yarısı bir şey yenmemelidir.
* Stres de pek çok hastalığı tetiklediği için ideal beslenme yanında stresten de uzak olmaya çalışmalıdır. Bunda kadere iman, tevekkül büyük kolaylık sağlar.

Hadiste ifade edildiği gibi yemeye tam acıkmadan başlamamalı ve tam doymadan kalkmalıdır.

Ayağını sıcak tut, başını serin
Kendine bir iş tut, düşünme derin derin

İnternetten derlenmiştir.

Reklam