Usame için papatya falı -Senai Demirci

Usame için papatya falı

Usame öldü. Çünkü “Usame’yi öldürdük” diyenler öyle inanmamızı istiyor. Biz de öyle diyelim. Koroyu bozmayalım: “Usame öldü.” Anlaşılan o ki Usame imajını diriltenler bundan böyle “ölü Usame” imajı ile çalışacaklar.

Usame ölmedi. Usame bir tasarımdır. İnşa edilmiş bir imajdır. Barış dini İslam’ı savaş dini olarak görmek ve göstermek isteyenler için Usame imajı işe yaramıştır. Usame imajı milyonlarca kez çoğaltılarak sarıklı, cübbeli, sakallı adamların eli silahlı ve nezaketsiz insanlar olduğu fikri zihinlere yerleştirilir. Aynı fikir “Usame öldürüldü” haberiyle de diriltilecek ve ayağa kaldırılacaktır.

Usame öldü. Usame’nin hayatta olup olmadığı kimseyi ilgilendirmiyor. Usame’nin ölü olması, Usame imajıyla üretilen sözüm ona “İslamî terör”ü bitirmeyecek. Usame’nin diri olması da, kendini Usame düşmanlığı üzerinden var eden şer cephesini yok etmeyecek. Varlığı ile yokluğu birbirine denk olan Usame zaten ölüydü.

Usame ölmedi. Çünkü Usame üzerinden üretilen “terör” bu defa “Usame öldürüldü” üzerinden daha şiddetle üretilecek. (Bakınız: Pakistan, ölen 80 masum Müslüman). Demek ki ölü Usame diri Usame’den daha çok can yakacak…

Usame öldü. Çünkü “Usame öldü “diye üretilen yeni şiddet dalgası, daha şiddetli, daha acımasız, daha kitlesel ABD saldırıları için haklı gerekçeler üretecek. (Bakınız: Tasarlanmış 11 Eylül’e karşılık en az Irak ve Afganistan’da milyonlarca can!)

Usame ölmedi. Usame içimizde. Çünkü ABD yeni Usame imajlarına ihtiyaç duyuyor. İslamî nezaketin temsilcisi Mevlânâ, Batı kaynaklı metinlerin çoğunda özellikle ve öncelikle “sufi” ya da “Farisî” kimliği ile öne çıkarken, Usame Bin Ladin isminin hemen önünde, açıkça “Müslüman terörist” unvanı yer alır. Duyarlı bir şairi “Müslüman” diye anmaktan kaçınan Batılı kolektif bilinçaltı sadece “terörist”e “Müslüman” olmayı yakıştırıyor. Demek ki “Müslüman” diye anılacak yeni terörist tasarımları “içimizde”.

Usame öldü. Çünkü “Usame’yi öldürdük denize attık “ diyenler, savunmasız sivillere yaptıkları bunca eziyeti ve zulmü “Usame ölene kadardı” diye bir özürle açıklamak zorundaydılar. Bu özrün kabahatten büyük olduğu ortada. Üstelik yeni kabahatler için bahane olacağı da açık.

Usame ölmedi. Usame’nin öldürüldüğü haberine açıkça sevinen ama Usame bahanesiyle öldürdükleri ya da ölümlerine sebep oldukları milyonlarca sivil için bu kadar açıkça üzülmeyenlerin hükmettiği dünya düzeni yeni Usame’ler üretecektir. Yeni Usame’ler bu egemen güçleri alt etmeye değil, yeni cinayetlerine yeni kılıflar bulmaya yarayacaktır.

Usame öldü. Başından beri ABD tarafından yönetilen Usame imajının “Usame öldürüldü” imajına çevrilmesinin hangi emellere hizmet edeceğini birlikte seyredeceğiz.

Senai Demirci – Haber 7

Reklam